Flash Album Gallery - en to it translation catalogue (336 entries)

en: Upload failed!
it: Upload fallito!

en: No gallery selected !
it: Nessuna galleria selezionata !

en: Image Files
it: File Immagine

en: remove
it: rimuovi

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Upload images
it: Carica immagini

en: Add new gallery
it: Aggiungi nuova galleria

en: Upload Images
it: Upload Immagini

en: Import image folder
it: Importa cartella immagini

en: Create a new gallery
it: Crea una nuova galleria

en: New Gallery
it: Nuova Galleria

en: Create a new , empty gallery below the folder
it: Crea una nuova galleria vuota sotto la cartella

en: Allowed characters for file and folder names are
it: I caratteri ammessi per i nomi di file e cartelle sono

en: Add gallery
it: Aggiungi una galleria

en: Upload image(s):
it: Upload immagini:

en: in to
it: dentro

en: Choose gallery
it: Scegli una galleria

en: The batch upload requires Adobe Flash 10, disable it if you have problems
it: L'upload batch richiede Abobe Flash 10, disabilitalo se hai dei problemi

en: Disable flash upload
it: Disabilita flash upload

en: Upload multiple files at once by ctrl/shift-selecting in dialog
it: Carica file multipli in una sola volta selezionandoli nella finestra con ctrl/shit

en: Enable flash based upload
it: Abilita upload basato su flash

en: Import from Server path:
it: Importa dal Server, percorso:

en: Toggle DIR Browser
it: Cambia DIR Sfoglia

en:  Please note : For safe-mode = ON you need to add the subfolder thumbs manually
it: Prego nota: Poichè safe-mode = ON è necessario aggiungere la sottocartella delle miniature manualmente

en: Import folder
it: Importa cartella

en: Upload More Images in "%s"
it: Carica altre immagini in "%s"

en: Add images to gallery
it: Aggiungi le immagini alla galleria

en: Back to gallery
it: Indietro alla galleria

en: Flash Album Gallery overview
it: Vista generale di Flash Album Gallery

en: Overview
it: Vista d'insieme

en: FlAG Manage gallery
it: FlAG Gestisci galleria

en: Manage Galleries
it: Gestione  Gallerie

en: FlAG Manage skins
it: FlAG Gestione skins

en: FlAG Change options
it: FlAG Chambia opzioni

en: Options
it: Opzioni

en: You do not have the correct permission
it: Non hai i permessi necessari

en: Unexpected Error
it: Errore inaspettato

en: A failure occurred
it: si è verificato un problema

en: Sorry, Flash Album Gallery works only with a role called administrator
it: Spiacente, Flash Album Gallery funziona solo con un ruolo chiamato administrator

en: Flash Album Gallery : Tables could not created, please check your database settings
it: Flash Album Gallery: Le tabelle non possono essere create, prego controlla le impostazioni del database

en: No valid gallery name!
it: nessun nome di galleria valido!

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
it: Non esiste. Prego, creare prima la cartella della galleria principale

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
it: Controlla questo link, se non sai come impostare il permesso:

en: is not writeable !
it: non è scrivibile !

en: Unable to create directory
it: Impossibile creare la directory

en: The server setting Safe-Mode is on !
it: La modalità del server è su Safe-Mode on !

en: If you have problems, please create directory
it: Se hai dei problemi, crea la directory prego

en: and the thumbnails directory
it: e la directory delle miniature

en: with permission 777 manually !
it: manualmente con il permesso 777 !

en: Gallery | Galleries
it[0]: Galleria
it[1]: Gallerie

en: already exists
it: già esiste

en: Gallery '%1$s' successfully created.<br/>You can show this gallery with the tag %2$s.<br/>
it: Galleria '%1$s' creata.<br/>Puoi mostrare questa galleria con il tag  %2$s.<br/>

en: Edit gallery
it: Edita la galleria

en: doesn&#96;t exist!
it: non esiste!

en: contains no pictures
it: non contiene immagini

en: Database error. Could not add gallery!
it: Errore nel database. Non è possibile aggiungere la galleria!

en: successfully created!
it: creata con successo

en: Create new thumbnails
it: Crea le nuove miniature

en:  picture(s) successfully added
it: immagini aggiunte con successo

en: Object didn't contain correct data
it: L' oggetto non contiene dati corretti

en:  is not writeable
it: non è scrivibile

en:  is not writeable
it: non è scrivibile

en: Failure in database, no gallery path set !
it: Problema nel database, nessun percorso indicato!

en: is no valid image file!
it: Non è un file immagine valido!

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
it: Impossibile scrivere la directory %s. La directory è scrivibile dal server?

en: Error, the file could not moved to :
it: Errore, il file non può essere spostato in:

en: Error, the file permissions could not set
it: Errore, i permessi sul file non possono essere assegnati

en:  Image(s) successfully added
it: Immagini aggiunte con successo

en: Invalid upload. Error Code :
it: Upload non valido. Codice d'errore:

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
it: Le restrizione del SAFE MODE sono attive! é necessario creare la cartella <strong>%s</strong> manualmente

en: When safe_mode is on, PHP checks to see if the owner (%s) of the current script matches the owner (%s) of the file to be operated on by a file function or its directory
it: Quando il  safe_mode è su on, PHP controlla se il proprietario (%s) dello script corrente corrisponde al  proprietario (%s) del file su cui si opera tramite una funzione o directory

en: The destination gallery does not exist
it: La galleria di destinazione non esiste

en: Failed to move image %1$s to %2$s
it: Impossibile spostare l'immagine %1$s in %2$s

en: Moved %1$s picture(s) to gallery : %2$s .
it: Spostate %1$s immagini nella galleria : %2$s .

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
it: Impossibile copiare l'immagine %1$s in %2$s

en: Failed to copy database row for picture %s
it: Impossibile copiare la riga del datatabase per l'immagine %s

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s) &raquo; The file already existed in the destination gallery.
it: Immagine %1$s (%2$s) copiata come immagine %3$s (%4$s) &raquo; Il file già esisteva nella galleria di destinazione.

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s)
it: Immagine %1$s (%2$s) copiata come imaggine %3$s (%4$s)

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
it: Copiate %1$s immagini nella galleria: %2$s .

en: Gallery Overview
it: Vista generale della Galleria

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
it: Sto mostrando %s#8211;%s di %s

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: Author
it: Autore

en: Quantity
it: Quantità

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Edita

en: Delete this gallery ?
it: Eliminare questa galleria ?

en: Delete
it: Elimina

en: No entries found
it: Nessun risultato trovato

en: Gallery not found.
it: Galleria non trovata.

en: Sorry, you have no access here
it: Spiacente, non hai accesso qui

en: No images selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
it:  Stai per iniziare il bulk edit per %s immagini 
    
    'Annulla' per fermarti, 'OK' per procedere.

en: Choose another gallery
it: Scegli un'altra galleria

en: Gallery settings
it: Impostazioni della Galleria

en: Path
it: Percorso

en: Scan Folder for new images
it: Scansiona la Cartella per nuove immagini

en: Save Changes
it: Salva i Cambiamenti

en: No action
it: Nessuna azione

en: Resize images
it: Ridimensiona le immagini

en: Delete images
it: Elimina le immagini

en: Import metadata
it: Importa i metadata

en: Copy to...
it: Copia in...

en: Move to...
it: Muovi in...

en: OK
it: Ok

en: Sort gallery
it: Ordina galleria

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Filename / Date
it: Nome File/ Data

en: Alt & Title Text / Description
it: Alt & TitoloTesto / Descrizione

en: Size:
it: Dimensione:

en: View "%s"
it: Vista "%s"

en: View
it: Vista

en: Customize thumbnail
it: Personalizza thumbnail

en: Edit thumb
it: Edita miniatura

en: Delete "%s"
it: Elimina "%s"

en: Select the destination gallery:
it: Seleziona la galleria di destinazione:

en: Cancel
it: Annulla

en: Sort order changed
it: Modalità ordinamento cambiata

en: Sort Gallery
it: Ordina Galleria

en: Update Sort Order
it: Aggiorna modalità ordinamento

en: Thumb
it: Miniatura

en: Filename
it: Nome File

en: Date
it: Data

en: Alt &amp; Title Text
it: Alt &amp; Titolo Testo

en: deleted successfully
it: Eliminazione effettuata

en: Picture
it: Immagine

en: Pictures deleted successfully
it: Immagine eliminata con successo

en: Import metadata finished
it: Importazione metadata terminata

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
it: Operazione completata con successo. Prego svuotare la cache del browser.

en: Update successful
it: Aggiornamento eseguito con successo

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail.
it: Seleziona con il mouse l'area per la nuova miniatura

en: Thumbnail updated
it: Miniatura aggiornata

en: Error updating thumbnail.
it: Errore nell'aggiornamento della miniatura.

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
it: Seleziona l'area per la miniatura nell'immagine a sinistra.

en: Update
it: Aggiorna

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Select &#187;
it: Seleziona &#187;

en: Show
it: Mostra

en: Hide
it: Nascondi

en: Image ID:
it: ID Immagine:

en: Alt/Title text
it: Alt/Titolo testo

en: Alignment
it: Allineamento

en: None
it: Nessuno

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Size
it: Dimensione

en: Insert into Post
it: Inserisci nel Post

en: Save all changes
it: Salva tutti i cambiamenti

en: FlAGallery Overview
it: Quadro generale FlAGallery

en: Reset all settings to default parameter
it: Resetta tutte le impostazioni ai valori di default

en: Uninstall sucessful ! Now delete the plugin and enjoy your life ! Good luck !
it: Disinstallazione effettuata! Ora elimina il plugin e goditi la vita ! Buona Fortuna !

en: Plugin Comments
it: Commenti sul Plugin

en: Rate Plugin
it: Vota Plugin

en: My Plugins
it: I miei Plugin

en: Contact Me
it: Contattami

en: Reset settings
it: Resetta le impostazioni

en: Reset all options to default settings ?\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.\n
it: Resetta tutte le opzioni ai valori di default ?\n\nScegli [Annulla] per fermarti, [OK] per procedere. \n

en: Uninstall plugin
it: Disinstalla plugin

en: You are about to Uninstall this plugin from WordPress.\nThis action is not reversible.\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to Uninstall.\n
it: Stai procedendo alla rimozione di questo plugin da WordPress.\nQuesta azione non e reversibile.\n\nScegli [Annulla] per fermati, [OK] per disinstallare.\n

en: What's new at PhotoGalleryCreator.com
it: Novità a PhotoGalleryCreator.com

en: At a Glance
it: A colpo d'occhio

en: Image | Images
it[0]: Immagine
it[1]: Immagini

en: Upload pictures
it: Carica immagini

en: Here you can control your images and galleries.
it: Da qui puoi controllare le tue immagine e gallerie.

en: Gallery Administrator
it: Amministratore della Galleria

en: Gallery Editor
it: Editor della Galleria

en: You currently have %s rights.
it: Attualmente hai i diritti %s

en: Setup Box
it: Finestra di Setup

en: News Box
it: Finestra delle Novità

en: Welcome to FlAGallery !
it: Benvenuto nella FlAGallery !

en: Server Settings
it: Impostazioni del Sever

en: Graphic Library
it: Libreria Grafica

en: No GD support
it: Nessun supporto GD

en: Yes
it: Si

en: Not set
it: Non impostato

en: Operating System
it: Sistema Operativo

en: Memory usage
it: Uso della memoria

en: MYSQL Version
it: Versione MYSQL

en: SQL Mode
it: Modalità SQL

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: PHP Memory Limit
it: PHP Limite di Memoria

en: PHP Max Upload Size
it: PHP Massima dimensione di upload

en: PHP Max Post Size
it: PHP Massima dimensine dei Post

en: PHP Max Script Execute Time
it: PHP Tempo massimo di esecuzione script

en: PHP Exif support
it: PHP supporto Exif

en: PHP IPTC support
it: PHP supporto IPTC

en: PHP XML support
it: PHP supporto XML

en: Update Successfully
it: Aggiornamento eseguito con successo

en: Updated capabilities
it: Aggiorna capacità

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Images
it: Immagini

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Colors
it: Colore

en: Roles
it: Ruoli

en: Gallery path
it: Percorso Galleria

en: This is the default path for all galleries
it: Questo è il percorso di default per tutte le gallerie

en: Default flash size (W x H)
it: dimensione flash di default (L x A)

en: Delete image files
it: Elimina i file immagine

en: Delete files, when removing a gallery in the database
it: Elimina i file, quando rimuovi una galleria dal database

en: Activate Media RSS feed
it: Attiva Media RSS feed

en: A RSS feed will be added to you blog header.
it: Un feed RSS sarà aggiunto all'header del tuo blog.

en: Thumbnail settings
it: Impostazioni Miniature

en: Please note : If you change the settings, you need to recreate the thumbnails under -> Manage Gallery .
it: Prego nota: Se vengono cambiate le impostazioni, vi è necessità di ricreare le miniature sotto -> Gestisci Galleria.

en: Width x Height (in pixel)
it: Larghezza x Altezza (in pixel)

en: These values are maximum values
it: Questi valori, sono i valori minimi

en: Set fix dimension
it: Scegli una dimensione fissa

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
it: Ignora l'aspect ratio, nessuna miniatura verticale

en: Crop square thumbnail from image
it: Ricava una miniatura quadrata dall'immagine

en: Create square thumbnails, use only the width setting :
it: Crea miniature quadrate, usa solo i valori per la larghezza :

en: Thumbnail quality
it: Qualità miniatura

en: Image settings
it: Impostazioni dell'immagine

en: Resize Images
it: Ridimensiona Immagini

en: Width x Height (in pixel). Flash Album Gallery will keep ratio size
it: Larghezza x Altezza (in pixel). Flash Album Gallery conserverà le proporzioni

en: Image quality
it: Qualità dell'immagine

en: Sort options
it: Opzioni di ordinamento

en: Sort thumbnails
it: Ordina miniature

en: Custom order
it: Ordine personalizzato

en: Image ID
it: ID Immagine

en: File name
it: Nome File

en: Date / Time
it: Data / Ora

en: Sort direction
it: Direzione dell'ordinamento

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Buttons Background Color
it: Colore di sfondo dei pulsanti

en: Buttons Text Color
it: Colore del testo dei pulsanti

en: Category Buttons Color
it: Colore dei pulsanti delle categorie

en: Category Buttons Text Color
it: Colore del testo sui pulsanti delle categorie

en: Thumbs Rollover Color
it: Colore Rollover Miniature

en: Main Title
it: Titolo Principale

en: Category Title
it: Titolo Categoria

en: Item Background
it: Sfondo dell'elemento

en: Item Title
it: Titolo dell'elemento

en: Item Description
it: Descrizione dell'elemento

en: Roles / capabilities
it: Ruoli / Capacità

en: Select the lowest role which should be able to access the follow capabilities. Flash Album Gallery supports the standard roles from WordPress.
it: Seleziona il ruolo più basso che dovrebbe essere in grado di accedere alle seguenti capacità. Flash Album Gallery supporta i ruoli standard di WordPress.

en: Main Flash Album Gallery overview
it: Vista principale di Flash Album Gallery

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
it: Usa il pulsante di TinyMCE / scheda di upload

en: Add gallery / Upload images
it: Aggiungi galleria / Upload immagini

en: Manage gallery
it: Gestisci galleria

en: Manage others gallery
it: Gestisci altre gallerie

en: Change skin
it: Cambia skin

en: Add skins
it: Aggingi skin

en: Delete skins
it: Elimina skin

en: Change options
it: Cambia opzioni

en: Update capabilities
it: Aggiorna capacità

en: Add new skin
it: Aggiungi una nuova skin

en: Want more skins?
it: Vuoi altre skin

en: Install a skin in .zip format
it: Installa una skin in formato .zip

en: If you have a skin in a .zip format, You may install it by uploading it here.
it: Se hai una skin in formato .zip, puoi effettuare l'upload qui.

en: Install Now
it: Installa Ora

en: More skins
it: Altre skin

en: If you want more skins, You may get it at.
it: Se vuoi altre skin, puoi andare qui

en: Install info
it: Info sull'installazione

en: No skin Specified
it: Nessuna skin specificata

en: Installing Skin from file: %s
it: Sto installardo la Skin dal file: %s

en: The uploaded file could not be moved to %s.
it: Il file caricato to può essere spostato in %s

en: Installation Failed
it: Installazione fallita

en: The skin installed successfully.
it: La skin è stata installata con successo.

en: Activate this skin
it: Attiva questa skin

en: Activate Skin
it: Attiva Skin

en: Goto skin overview
it: Vai alla panoramica della skin

en: Skin overview
it: Panoramica Skin

en: Actions:
it: Azioni:

en: Could not access filesystem.
it: Non posso accedere al filesystem.

en: Filesystem error
it: Errore nel Filesystem

en: Unable to locate FlAGallery Skin directory.
it: Impossibile individuare la directory delle skin di FlAGalley.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
it: Impossibile individuare la directory dei contenuti di Wordpress (wp-content).

en: Install package not available.
it: L'installazione del pacchetto non è disponibile

en: Unpacking the skin package
it: Decompressione del pacchetto skin

en: Folder already exists.
it: La cartella già esiste.

en: Installing the skin
it: installazione skin

en: Can't find skin directory
it: Impossibile individuare la directory

en: . Try delete it manualy via ftp
it: . Prova ad eliminarlo manualmente via ftp

en: You need activate another skin before delete it
it: Devi attivare un'altra skin prima di eliminare questa.

en: You do not have sufficient permissions to delete skins of Grand Flagallery.
it: Non hai i permessi sufficienti per eliminare le skin di Grand Flagallery.

en: activated successfully
it: attivazione effettuata

en: No skins to show
it: Nessuna skin da mostrare

en: Version %s
it: Versinoe %s

en: Visit author homepage
it: Visita la homepage dell'autore

en: By %s
it: Da %s

en: Visit skin site
it: Visita il sito delle skin

en: Activate
it: Attiva

en: Activated
it: Attivato

en: Delete this skin
it: Elimina questa skin

en: Insert Flash Album with one or more galleries
it: Inserisci un Flash Album con una o più gallerie

en: You are not allowed to be here
it: Non ti è permesso essere qui

en: Album Name
it: Neme dell'album

en: Select galleries
it: Seleziona le gallerie

en: (album categories)
it: (categorie dell'album)

en: custom size
it: dimensione personalizzata

en: Insert
it: Inserisci

en: Upgrade database structure...
it: Aggiorna la struttura del database...

en: finished
it: finito

en: Import date and time information...
it: Importa le informazioni di data e ora...

en: Upgrade Grand Flagallery
it: Aggiorna Grand Flagallery

en: The script detect that you upgrade from a older version.
it: Lo script rilega che stai aggiornando da una versione precedente.

en: Your database tables for Grand Flagallery is out-of-date, and must be upgraded before you can continue.
it: Le tabelle del tuo database per Grand Flagallery sono obsolete, devi effetuare un aggiornamento prima di continuare.

en: If you would like to downgrade later, please make first a complete backup of your database and the images.
it: Se vuoi effettuare un downgrade successivamente, effettua un backup completo delle immagini e del database.

en: The upgrade process may take a while, so please be patient.
it: Il processo di aggiornamento può richiedere del tempo, quindi sii paziente.

en: Start upgrade now
it: Inizia l'aggiornamento ora

en: Upgrade sucessful
it: Aggiornamento eseguito

en: Continue
it: Continea

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
it: Nota: In base al limite di memoria del server non dovresti effettuare l'upload di immagini più grandi di <strong>%d x %d</strong> pixel

en: Aperture
it: Apertura

en: Camera
it: Fotocamera

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Focal length
it: Lunghezza focale

en: Shutter speed
it: Velocità dell'otturatore

en: Subject
it: Soggetto

en: Edit Status
it: Edita Status

en: Category
it: Categoria

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Date Created
it: Data di Creazione

en: Time Created
it: Ora di Creazione

en: Author Position
it: Posizione occupata dall' Autore

en: City
it: Città

en: Province/State
it: Provincia/Stato

en: Country code
it: Codice paese

en: Country
it: Paese

en: Source
it: Sorgente

en: Copyright Notice
it: Note sul Copyright

en: Contact
it: Contatto

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Program tool
it: Strumento del Programma

en: Format
it: Formato

en: [Gallery not found]
it: [Galleria  non trovata]

en: [Gallery %s not found]
it: [Galleria %s non trovata]

en: The <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> and a browser with Javascript support are needed..
it: Il <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> e un browser con supporto Javascript sono necessari..

en: No galleries have been yet created.
it: Nessuna galleria è stata creata

en: The gallery ID=%s does not exist.
it: La galleria con ID=%s non esiste.

en: Invalid MediaRSS command (%s).
it: Comando (%s) per MediaRSS non valido
